Immunológiai rendellenességek
A fogantatás egy különös jellegzetessége, hogy habár a női szervezet idegen betolakodóként kezeli a spermiumokat, a legtöbb esetben a megtermékenyített petesejt üzenetet küld az anyának, hogy a szervezet ne kezelje kórokozóként – ilyenkor pedig minden rendben megy tovább a terhesség folyamatában.
Néha azonban a szervezet nem fogadja be az embriót. Ennek okai, az úgynevezett antifoszfolipid antitestek, amik a szervezet saját szöveteit (beleértve az embriókat is) támadják.
Mit lehet tenni?
Az antifoszfolipid antitestek és a vetélés kapcsolata egy nemrégiben felfedezett dolog, ezért még nem igazán sikerült felderíteni ezt a területet. Habár további tesztekre lesz szükség, bizonyos esetekben sikeresnek bizonyultak a gyógyszeres kezelések.
Kezeletlen betegségek (például pajzsmirigy problémák) és kezeletlen cukorbetegség
A pajzsmirigy betegségek és a nem kezelt cukorbetegségek önmagukban is rendkívül veszélyesek lehetnek az emberi szervezetre, de sokan nem tudják, hogy a méhben is okozhatnak olyan körülményeket, közeget, ami kifejezetten nem kedvez a magzatoknak.
Mit lehet tenni?
Egyeztess orvosoddal, és vezesd be az általa javasolt életmód-változtatásokat. Tartsd magad az előírt kezelésekhez, és kontroláld cukorbetegségedet. A pajzsmirigy-betegségek jórésze is általában korrigálható gyógyszeres kezeléssel.
Policisztás petefészek betegség (PCOS)
A PCOS lehet az ismétlődő vetélések egyik okozója. PCOS-s nők szervezetében túl nagy mennyiségben van jelen a tesztoszteron nevű férfihormon, ami rendszertelen ovulációt és menstruációt eredményez. A PCOS még a nem cukorbeteg nőkben is inzulinrezisztenciát okoz, ami megakadályozza, hogy az endometrium megfelelően kifejlődhessen.
Mit lehet tenni?
Bizonyos cukorbetegségek elleni gyógyszereket alkalmazó kezelésekkel már sikerült csökkenteni a vetélések veszélyét a PCOS-es nőknél.