Tragikus hirtelenséggel meghalt Bontovics Babett négydanos nemzetközi mester, vb-ezüstérmes taekwondósunk. Mindössze 30 éves volt, előtte állt még az egész élet – és egy olyan dolog okozta halálát, mely sajnos manapság egyre gyakoribb probléma: a tüdőembólia.
A sportolónő egy tavaszi reggelen lett rosszul, vőlegénye, Vajkovics Ferenc úgy emlékezett vissza a történtekre, hogy nagyjából húsz percen keresztül próbálta újraéleszteni őt. A mentők kiérkezéséig nem sikerült, és már a szakemberek sem tudták megmenteni Babett életét – tüdőembóliát kapott.
A Gödöllői Taekwon-do Sportegyesület versenyzője több nyílt világbajnokságon is nyert ezüst- és bronzérmet, emellett pedig sokszoros Európa-bajnok is volt. A gödöllői Szent István Egyetem PhD-hallgatója volt, és már csak a védése lett volna hátra. Gödöllőn négyszer második, háromszor pedig harmadik lett ’A város legjobb sportolója’ választáson, emellett pedig 2012 és 2014 között háromszor ért el második helyet a ’Pest megye legjobb sportolója’ választáson.
A tüdőembólia alattomos gyilkos, képes a semmiből támadni. Ha valaki makkegészséges – és egy sportolónak, aki versenyszerűen űzi a választott sportot, annak kell lennie -, meg sem fordul a fejében, hogy ilyesmi vele megtörténhet. És voltaképpen ez a normális, a természetes, hogy ne aggódjuk túl magunkat mindenen, hisz már annyi problémánk lehet, hogy felsorolni sem érdemes.
A tüdőembólia viszont nem vicc. 66%-os a halálozási aránya, vagyis három tüdőembóliás betegből kettő biztosan belehal. Az az egy pedig, aki túléli, garantáltan nem felejti el soha azokat az „élményeket”, melyeket átélt.
Amikor valaki tüdőembólia-gyanús, vagy tüdőembóliát kap, két irányból érdemes megközelíteni a kialakult helyzetet: vagy hajlama van rá, és a felmenőktől örökölte, vagy pedig műtéten esett át vagy pont akkor, aminek következtében kapta, vagy pedig közvetlenül utána kezdte tapasztalni magán a tüneteket. Ha szerencséje van, maga diagnosztizálja saját magát, ami azt jelenti, hogy még él.
Életveszélyes „játék” ez, melyben nagy eséllyel a vérrög győz, amely elzárja az utat a levegő elől, és a beteg szabályosan oxigén után kapkod, majd megfullad. Borzasztó belegondolni is, hát még átélni…
Bontovics Babett taekwondósunk halálának hátterében is a tüdőembólia állt, ahogyan azt a mentősök is megállapították.
LAPOZZ A VIDEÓÉRT!
Részlet Babett 2010-ben a SZIE egyetemi lapjának adott interjújából:
"- Koreában járt már?
- Jövőre ott lesz a világbajnokság. Nagyon jó lenne elmenni a taekwon-do hazájába, de ez számomra teljesen kizárt. Állami támogatást nem kapunk. Én Diákhitelből veszek részt a versenyeken, életem végéig fizetni fogom a törlesztést. Nincsenek szüleim. A nagymamám nevelt fel, akit 14 éves koromban én temettettem el."
A sportágról így beszélt. "Koreában, ahonnan származik, önmagáért beszél a neve. A tae jelentése: láb, lábtechnika, rúgás; a kwon: kéz, kéztechnika, ütés; a do az út, módszer. Együtt a lábbal és kézzel való küzdés művészete. Nálunk a hangsúly 70 százalékban a lábon van, pont fordítva, mint a karatéban. A bázisgyakorlatok az alaptechnikákat, rúgásokat és ütéseket tartalmazzák. A formai küzdelem során imitáljuk a harcot, nem érünk a másikhoz. Azután jön a szabad küzdelem, az önvédelem és a töréstechnikák. A férfiak téglát, betont és ytongot, én colos deszkát és cserepet török a bemutatókon. “
R.I.P.