Az egyik leggyakoribb probléma. hogy a gyermek nem hallgatja meg a szülőt, képtelen a normális kommunikációra.
Számos tényező befolyásolja a gyermek hajlandóságát az együttműködésre.
Vizsgáld meg a következő dolgokat!
1./ Megfelelő a kapcsolatotok?
Az első dolog, hogy meghatározzunk milyen a szülő-gyermek kapcsolat. Ha a gyerek biztonságban érzi magát, akkor hajlamosabb az együttműködésre. Szívesebben fogadják el az utasításokat a szeretett személytől.
2./ Nem kompromittálja valami?
Bár a gyermeked meghallgatna, de fizikai szükségletei vannak, így nem tud összpontosítani rád. Ha éhes, álmos, vagy túl izgatott, akkor nem valószínű, hogy meg fog hallgatni téged, hiszen nem tud 100%-osan összpontosítani.
3./ Ésszerűek az elvárásaid?
Néha a legjobb szándékú szülők is túl sokat kérnek a gyereküktől, olyat, ami meghaladja az életkori vagy a fizikai képességeit.
4./ Foglalkozol az érzelmeivel?
A gyereknek fontos, hogy úgy érezze te is bármikor időt szakítasz rá, és meghallgatod. Hiába volna több fontos dolgod is, amikor ő fordul feléd, akkor tedd félre ezeket, és hallgass meg! Így a gyerek érzi, hogy fontos a szülőnek, és ő is oda fog figyelni, ha kell!
5./ Meglepted?
A gyerekeknek tudniuk kell a megváltozott helyzetről, nem szabad meglepni őket. A rutin csökkenti a meglepődést és fokozza az együttműködést.
6./ Világos utasításokat használsz?
Egyszerű és világos utasításokat adj neki! Mondandód ne kérdés legyen, hanem kijelentés vagy felszólítás! A mondandód végén nem kell hozzátenni, hogy „oké?”!
7./ Barátságos vagy vele?
Ne legyél kényszerítő vele szemben, mert akkor nem fogja megtenni, nem fog meghallgatni.
Légy barátságos, vicces és kedves!
Találd meg a kérés határozott és barátságos módját!
Forrás: http://www.huffingtonpost.com/