Sokan esnek abba a hibába, hogy ha megtehetik, akkor csakis külföldre mennek nyaralni, a hazai tájakat nem is veszik figyelembe. Pedig az utazgatás és a kellemes pihenés nem feltétlenül pénz kérdése, sőt! Sokszor pont a tehetősebbek maradnak idehaza, pár hét erejéig pihenvén mondjuk a Velencei-tó partján, vagy esetleg valamelyik vadregényes magyar tájon. Ami viszont biztos: ha külföld, ha belföld, jó biztonságban tudni azt, amit otthon hagyunk...
Hurrá, nyaralunk! Igen, igen, ez így igaz, napokon belül itt van a nyárnak az a része, amikor már a gyerekek is szabadok, mint a madár, és bizony jó sok szülőnek okoz fejfájást, hogy mégis hova és mennyiért tegye be gyereket. Mármint hogy táborba. Hiszen lehetőség annyi van, mint égen a csillag, ugyanakkor a pénztárca a legtöbb esetben véges.
Amikor valakinek van mit a tejbe aprítani, akkot is komoly logisztikázást igényel, hogy a gyerekeket hova küldje nyaralni a család, menejnek-e a nagyihoz, ha igen, akkor ki, mikor és mennyit, ha együtt mennek belföldre, akkor az még egy kicsivel több gond és szervezsé, ha pedig külföld az úticél, akkor bizony még az is komolyabban felmerül a felnőttek fejében, hogy hogyan óvják azt, amit nyilván nem lehet magukkal vinni ilyenkor – vagyis az otthon maradó értékeket.
Jó is ilyenkor pihenni, és ha csak egy pár nap vagy wgy hét erejéig is, de kicsit kifújni magunkat, és erőt meríteni ezekből a napokból a következő hónapokra, hiszen egy szülőnek annyi mindenre kell figyelnie a hétköznapok során. Pont ez a helyzet a lakással/házzal is, ahol él a család, és ahová nyaralás után visszatér majd. Vagyis hogy remélhetőleg ezt teszi, ugyanis valószínűleg nem sokan olvasnak olyan statisztikákat, melyek az ilyenkor történt tűzesetekkel, károkkal foglalkoznak. Pedig ha tudnák…
A statisztikai adatok alapján, Magyarországon minden napra 20 lakásokat, személyi ingatlanokat érintő tűzeset jut (forrás:OKF, 2014). Ezen tűzesetekben minden 5. lakás teljesen lakhatatlanná válik. A tűzesetek leggyakoribb okai az elektromos hálózat meghibásodásával, konyhai tevékenységekkel, illetve fűtőberendezésekkel függenek össze. A magyarországi tűzoltóknak 8 percben van maximalizálva az indulási, és 25 percben a kiérkezési idő. Érdekes adat, hogy a statisztika szerint 12,5 perc után következik be az úgynevezett tűzátfordulás, mely következményeként a kigyulladt ingatlan annyira átforrósodik, hogy utána már nem menthető meg sem érték, sem élet.
Szerencsés esetben mindenkinek van elég ideje a menekülésre, és nem történik személyi sérülés. Azonban egy élet munkája percek alatt a tűz martalékává válhat. Vannak értékeink, melyek különleges értékkel bírnak, és vannak, melyek pótolhatatlanok…
Fontos, hogy minden szülő tisztában legyen azzal a nyaralás előtt, hogy értékeit biztonságban hagyta otthon. Persze, erre mindig vannak B-, és C-verziók is – pl. ha a nagyit odaköltöztetjük addig a házunkba, amíg mi lazítunk valamerre, vagy egy rokont, kedves szomszédot, barátot megkérünk, hogy ugyan, nézzen már rá a házra, amíg vissza nem érünk, de ez egyrészt nem mehet így a végtelenségig, másrészt meg lehet, hogy nem tudunk senkitől sem szívességet kérni.
Ilyenkor kénytelen vagyunk egy tárgyilagos megoldáshoz folyamodni, mely voltaképpen meg is könnyíti minden nagyi, barát vagy szomszéd dolgát.
Azokat a holmijainkat, melyeket különösen féltünk bárminemű rongálódástól, helyezük egy tűzbiztos széfbe. Sokfelé lehet már ilyet kapni, az árak is különbözőek és persze a funkciók is, az azonban biztos, hogy senki sem szeretne arra hazaérni, hogy kifosztották az otthonát, vagy esetleg a nagyi azzal hívja fel bergengóciában, hogy “- Mucikáim! Leégett a ház amíg vásárolni voltam...”.
Így van, igaz?
A biztonságos megoldások hívei már jóelőre gondoskodnak egy tűzbiztos széfről, mely a lehető legamagsabb szinte védi meg bárminemű értékeiket egy olyan szörnyűségtől, mint a tűzvész. Mert az egy dolog, hogy megsemmisülnek a bútorok, és festmények, de ha az ember fényképei, dokumentumai, emlékeket hordozó értékei vesznek oda, az bizony soha semmivel nem pótolható veszteség…
És akkor hiába a szép és pihentető nyaralás, már semmi sem lesz a régi.