Az óvodában és alsó tagozatban szinte minden évben készülnek levélképek. Ne sajnáljuk az időt egy kis kreatív munkára a gyerekekkel otthon sem. Remek alkotások születhetnek belőle, akár már karácsonyi ajándék gyanánt is előre dolgozhatunk!
A levélképek elkészítése remek szórakozás. Mint közös program szülő és gyerek közt is egy újabb lehetőség, hogy minőségi időt töltsön együtt a család. Fejlődik gyermekünk kézügyessége, megtanul bánni a ragasztóval, az ollóval, színezni is lehet a kép kiegészítéseként. Valamint a képzelőerőt szabadjára engedheti, és nyugodtan alkothat egy kétfejű elefántot! Ha apát is be akarjuk fogni, invitáljuk a munkaasztalhoz, és mutassuk meg neki, hogyan készíthetünk söröskorsót néhány kipréselt falevélből! Mindjárt vonzóbb lesz számára a közös munka.
Ha még nem gyűjtöttél falevelet, akkor épp itt az ideje, mert a páradús levegő hamarabb elbomlasztja a lehulló lombozatot. A fákban rejlő őserő nyugodni tér. Megfáradtak tavasz óta, erejük fogytán, s ennek jeleként új ruhát öltenek. Leveleiket megszínezi a hűvös idő, a rövidülő nappalok, jelezvén az elfolyó múltat. Lehullva meleg avart takarnak a földre, olyan, mint egy természet szőtte színes szőnyeg. Ahogyan a tavaszt, a megújulást várják, úgy várják a telet is, hisz pihenni térnek hosszú időre. Rájuk telepszik a nyugalom, semmi dolguk tavaszig. Néhány kopaszodó ágon fekete varjak kárognak bele a hűvös, ködös őszi reggelbe. Szárnyukat belepi a dér, ahogy a tájat is fehérre festi egy-egy hidegebb reggel.
Lássunk néhány képet, melyen az állatkert lakói elevenednek meg! Ötleteket meríthettek, és tovább fejleszthetitek, a fantáziának semmi sem szabhat gátat!
A gyerekek által összegyűjtött leveleket újságpapír közé tegyétek egyenként. Majd használaton kívüli könyvbe, ha van mód némi súly is elkél a tetején, pláne, ha több példány is került a könyvbe. Minimum egy hétig kell várni, de érdemes 2-3 hetet is kiböjtölni, ha szépen kisimult, száraz leveleket akarunk kapni. Ezután kezdődhet a munka, mozaikszerűen, akár egy mandalát alkotva ragaszthatjuk fel őket rajzlapra. Az életképek megjelenítése a legjobb móka, és ne féljünk apát az asztalhoz hívni! Ha már elkészült egy-egy remek darab a nagyinak, anyának, vagy az óvó néninek, akkor apa kedvéért is ragaszthatunk egy horgászjelenetet. Némi színezés elkél majd a tó gyanánt, de a környező terepelemeket levelekből készítsük! Ezért nem árt gyűjteni viszonylag kisebb méretű leveleket is, mert azzal aprólékosabban munkát lehet végezni.
Lapozz a folytatásért!
Ne feledjétek gyűjtés közben tanulmányozni a természetet. Beszéljétek meg, milyen fához tartozik az adott levél, mi a termése, és jegyezzétek meg a lelőhelyét. Nézegessétek a formákat, hányfélét találtok, és mihez hasonlít a legjobban? Van-e köztük óriási, melyik az egészen aprócska! Otthon aztán, amikor előveszitek, vissza lehet gondolni, hogy hol is találtátok a kézben tartott levelet.