Kettőt pislantunk, és már itt is a Nyúl. Vagyis a Húsvét, és a húsvéti nyuszi, aki nem rest, és rengeteg izgalmas meglepetést tartogat a gyerekeknek, legyünk vidéken vagy a fővárosban. Lássuk, mi ilyenkor a szokás, és melyek a legnépszerűbb húsvéti ételek!
Ahány ház, annyi szokás – ezzel most nem mondtunk újdonságot, azt hiszem. Ám vannak olyan örökérvényű ételek, finomságok, melyek bármelyikünk asztalán megállják a helyüket, hiszen isteni ízük van. Sokszor pedig még a gyerekek is bevonhatók a sütés-főzés rejtelmeibe, és lelkesen segédkeznek – avagy hátráltatnak minket. :)
Lássuk hát, milyen is egy igazi húsvéti menü! Folytatás a következő oldalon!
1., Fonott kalács
Ki ne szeretné a foszlós, puha, illatos kalácsot? Hát még, ha erre ébredhet Húsvétkor? Vannak igencsak „elvetemült anyukák és nagymamák”, akik nem átallnak hajnalok hajnalán felkelni, hogy a családjuk erre ébredhessen. Igazi önfeláldozók ők, de fáradozásuk minden percét megéri, ebben biztos vagyok.
2., Húsvéti sonka
A sonka alapvetően a gazdagságot jelképezi. Többnyire főzéssel és füstöléssel készítik, de manapság már többféle, pácolással készült sonkát is lehet kapni. A mennyiség helyett jobb a minőségre törekedni, és a gyorspácolt helyett hagyományos pácolással készült terméket választani.
3., Tojás
A tojás az élet és az újjászületés jelképeként kerül az asztalokra mindenhol, és az egyik legfontosabb fehérjeforrásunk is. Ezen kívül vitamintartalma is jelentős, hiszen tartalmaz C-, A-, D-, E-, B-vitaminokat, valamint folsavat is.
4., Sütemények
A locsolkodással együtt jár a vendéglátás, és a vendégeskedés is. Ennek főszereplője sok helyen az édesség. Mivel ilyenkor még nincs túl sok idénygyümölcs, a sütemények töltelékét elsősorban a mák és a dió adja, így hát sokan döntenek ilyenkor is a karácsonyihoz hasonló bejgli sütése mellett.