Minden gyerekszoba elengedhetetlen kellékei az építőkockák, a különböző építőjátékok. Az egyik legfontosabb fejlesztő játék egy gyermek életében, amelyek nem mellesleg nagy kedvencnek is számíthatnak! De mégis mely készségeket fejlesztik pontosan a kockák, építőjátékok? Mutatjuk.
Számos készség fejlesztésében játszik szerepet ez a végtelenül egyszerű, időtálló játék, mely már nagyszüleink polcain is felfedezhető volt. Ha ők nem tudatosan képesség fejlesztésre használták, remekül elmúlatták vele az időt, a kandalló ropogó tüze mellett. A mai digitalizált világban, amikor gyermekeink a kütyük fogságában élnek, borzasztóan fontos, hogy ösztönözzük őket a hagyományos játékok használatára – és ha ehhez az kell, hogy mi magunk is társak legyünk, akkor szánjunk időt a közös játékra, mert a befektetett idő megtérül.
Megtérül, hiszen gyermekünk jövője a tét!
De hogy is befolyásolhatja a gyerekkori építőjátékok használata a gyerek jövőjét? Az összefüggés egyszerű. A gyermek iskolaérettségének egyik fontos kritériuma a ceruza helyes megfogása. Az óvodában szerzett alapokra épül a majdani szépírás, így létfontosságú, hogy az intézményi foglalkozásokon túl, mi szülők is tegyünk valamit a cél elérése érdekében. Ennek számos más hétköznapi tevékenységen kívül a legjobb módja az építőkockázás.
A rombolás-építés a gyerekek lételeme elég sokáig. A tudatos formaalkotás nagyobb óvodás korban párosul a közös, több társsal való alkotással. Szabadon szárnyalhat a fantázia, fejlődik a kézügyesség. A színek, formák világa ez a játék, mert felismerésük, és tudatos kombinálásuk alkalmazásánál fejlődik a probléma megoldó képesség, a kombinatorika, a szem – kéz koordináció.
A kreativitás és fantázia fejlődésére éppúgy szükség van, mint a mechanikus képességek fejlesztésére. A való életet lemodellező építő tevékenység segít a gyerek számára a mindennapi élmények feldolgozásában. Ha a szülő mellé ül, és tartalommal tölti meg az építés folyamatát, számos terület fejlődik a kis porontyban. Az így kialakult szerepjáték során új ismeretekhez jut a gyermek, fejlődik szókincse, rávezethető az illemre, új fogalmakat ismerhet meg. Az együtt töltött minőségi idő a kötődést, bizalmat erősíti. Az elkészült remekmű megdicsérése az önbizalmat, önbecsülést hivatott növelni.
Az építőjátékok típusai
Természetes, hogy nagymamáink sima “fa kockái” mellett ma már rengeteg szuper építőjáték megjelent. Alapvetően a szimpla fa építőjátékok is tökéletesen kiszolgálják a fenti igényeket, és a gyerekek rendszerint szeretnek is ezzel játszani. Mégis ha unalmassá válnak vagy csak valami újdonságra vágytok, számos más verziót is találhattok a piacon a kockákon kívül! Nagyon népszerűek például a golyópálya építő játékok, melyek lényege, hogy úgy építsétek meg a pályát, hogy a hozzá tartozó golyó gond nélkül végig tudjon menni rajta. Ez már a logikus gondolkodás fejlesztésére is alkalmas.
Ha szeretnéd felfedezni az újdonságokat, vagy csak egy klasszikus építőjátékot szereznél be, kattints ide a PindurPalota Játékcentrum hatalmas kínálatáért: építőjátékok gyerekeknek.
Íme néhány játékötlet, amivel segítheted gyermeked fejlődését!
– A színek és formák felismerése, sorba rakása kicsi óvodás korban alkalmazható.
– Bonyolultabbá tehetjük egy konkrét kocka felmutatásával, amit kielemzünk (szín, forma, méret), majd eldugva megkérjük a gyereket, hogy egy pont ugyanolyat keressen ki a nagy kupac kockából.
– Iskola előtti időkben pedig a számfogalmak kialakítása is célként szerepeljen. Színekkel, számokkal kombinálva kérjük sorozatok megalkotására a csemetét.
– A nagyméretű elemeket, amelyeket a fotón is látunk, a térlátás fejlesztésére alkalmazhatjuk.
Forrás: www.szuloklapja.hu