Aludjon jól minden éjjel a gyerkőc!
A kényelem
Győződj meg róla, hogy a kicsi a lehető legnagyobb kényelemben fekszik. Azzal sem kedvezel neki, ha túl lapos párnát teszel a feje alá, és azzal sem, ha öt réteg takaróval borítod. Próbáld megtalálni az arany középutat. Kísérletezz kicsit, a gyerkőc úgyis lerúgja magáról a felesleges rétegeket, ha melege van.
Ha a kicsi Téged szólít
Előfordulhat, hogy a gyermek az anyukájáért vagy az apukájáért kiabál fektetés után. Próbálj ne azonnal berontani a szobájába aggódva, inkább várj néhány percet, hogy megnyugtathassa magát és elaludhasson. Hamar hozzá fog szokni a rendszerhez, és később ebből sem lesz majd probléma. Hallgatózz inkább az ajtó előtt, hogy szólít – e még pár perc elteltével is. Csak akkor menj vissza a szobájába, ha igen.
Ha kijön a szobájából
A kicsik bizony olykor-olykor kimászkálnak az ágyból és a szobájukból a szülőket keresve. Ne feledkezz meg róla, hogy ekkor már bóbiskolhattak kicsit, így talán fáradtabbak is. Óvatosan, de határozottan kísérd vissza őket a szobájukba, fektesd le az ágyba és takargasd be őket. Ha nem muszáj, ne kapcsolj villanyt, ne kezdj el mesét olvasni, hogy ne zökkentsd ki a gyerket az alvás közeli állapotból.
Ha fél éjszaka
Egy-egy rossz álom, egy napközben hallott ijesztő történet sajnos rányomhatja a bélyegét az alvásra is. Ha ismered, hogy mitől tart a gyermeked, akkor könnyedén védekezhetsz ellene. Ha az ágya alatt bújkáló szörnyektől fél, tegyél egy zseblámpát az éjjeliszekrényre, adj neki egy védelmező plüsst, vagy egy ‘szörny irtó sprayt’. A lényeg, hogy a kicsi biztonságban érezze magát.
Legyen motiváció
A gyermekeknél különösen beválik a jutalmazási rendszer, bármiről is legyen szó. Ne édességgel vagy játékokkal kenyerezd le azért, ha egész éjjel a szobájában marad és a megfelelő időben fekszik le. Adj neki matricát vagy csillagot, amit gyűjthet egy táblán. Ha bizonyos számú összegyűlik, akkor jutalmazd meg valamilyen kedvességgel, vagy régi vágyának teljesítésével.