1. Virtuális játékok
A számítógépes vagy egyéb virtuális játékok közben a gyerek nagyon jól lefoglalja magát, sőt, még a kézügyessége is fejlődik. Koncentrálnia kell és azonnal reagálnia – ami egy bizonyos szinten jót tesz a gyereknek. A virtuális játék azonban nem helyettesíti a valódi életet – videojáték közben nem fogja megtanulni, hogyan kell kommunikálni, mit mondjon, vagy hogyan reagáljon, ha focimeccs közben fellökik vagy valaki szabálytalanságot követ el. Az ilyen játékok túlzásba vitele visszaszorítja a gyerek érzelmi fejlődését – ezen kívül fantáziája és szókincse sem fog bővülni. Ezért nagyon fontos, hogy korlátozd ezeknek a játékoknak az idejét!
2. Kevés alvás
Melyik gyerek szeretne időben ágyba bújni? Nyilván egyik sem. Vannak olyan gyerekek, akik rossz alvók, míg mások csak szimplán ki szeretnék tolni a játékidőt addig, amíg energiájuk engedi. A kevés alvás azonban egyik gyereknek sem tesz jót: a kialvatlanság rontja a koncentrálóképességet és megnöveli a reakcióidőt. E mellett azt is nagyon fontos megemlíteni, hogy az idegrendszer egészséges fejlődéséhez szintén szükség van elegendő alvásra. Ne törődj bele, hogy gyerkőcöd nem akar, vagy nem tud aludni – keress megoldást a problémára!
Lapozz a további három pontért!

3. Túl sok tévénézés
Az elfoglalt szülők gyerekei töltik a legtöbb időt a tévé előtt. A legtöbbször ezzel – tehát a tévénézés mennyiségével – van gond, nem pedig a minőséggel. A tévé előtt ugyanis beszűkül a gyerek figyelme és látótere, ráadásul még a fantáziája sem fejlődik. Nem csak ő, hanem az agyműködése is ellustul. Így nagyon fontos a tévénézést is korlátozni, akármilyen műsorról van is szó!
4. Túlzott féltés
Vannak olyan szülők, akik egy játszótérben is csak veszélyforrást látnak. A gyerekeknek azonban szükségük van a szaladgálásra, mászásra, biciklizésre, ugyanis mind a fejlődésüket szolgálják (fejlődik a mozgáskoordináció és egyensúlyérzést). Lehet, hogy leesnek vagy elesnek, de csak így tanulják meg, hogyan vigyázzanak magukra – illetve hogyan védjék ki az egyes botlásokat. Ne féltsd hát mindentől gyerkőcöd, különben soha nem fogja megtanulni felismerni a veszélyhelyzeteket!
5. Rossz táplálkozás
A gyerekeknek még nagyon fontos, hogy megkapják a fejlődésükhöz szükséges vitaminokat és tápanyagokat – éppen ezért az ő étrendjük még kiemelt figyelmet érdemel! Az elfoglalt szülők azonban gyakran esnek abba a hibába, hogy sokszor gyorsétteremben etetik gyerekeiket – azok az ételek bár nagyon laktatóak, viszont egyáltalán nem táplálóak. Ha mégis erre kerül sor egy-két alkalommal, legalább adj nekik utána egy banánt, almát vagy bármilyen gyümölcsöt, hogy vitamint is kapjon szervezetük. A kalóriadús, ám tápanyagban szegény ételek nem járulnak hozzá az agy és az idegrendszer kiegyensúlyozott működéséhez – így óvatosan ezekkel az ételekkel!