
Tojásfestés gyerekekkel
A régiségben húsvét előtt összeültek anyák, lányok és hímes tojást készítettek a locsolóknak. Ezt a hagyományt elevenítheted fel. Hogyan?
- Először is válasszatok ki néhány tojást a festéshez. Fontos, hogy ezek frissek legyenek, és a héjuk sérülésmentes. Alaposan meg kell mosni a tojásokat, vagy megfőzni (lehet hagymahéjjal együtt, így már színe is lesz), hogy eltávolítsuk róluk a szennyeződéseket.
- Készítsük elő a festőanyagokat. Merítsük a tojást a festékbe, és forgassuk meg benne, hogy mindkét oldaláról egyenletesen festődjön be (fontos a védőruha, esetleg kesztyű). Ha elértük a kívánt színt, emeljük ki a tojást a festékből, és hagyjuk száradni.
- Amikor megszáradt a festék, lehetőség szerint dörzsöljük át az olajos ruhával, hogy fényesebb legyen a tojás. Ha szeretnénk, díszítsük a festett tojásokat virágokkal, levelekkel, matricákkal vagy más dekorációkkal. Ez a legegyszerűbb tojásfestési technika, de számtalan más módot is találhattok „hímes tojás” készítésére.
Tojásvadászat gyerekekkel
A húsvéti tojásvadászat hagyományosan egy olyan játék, amelyet húsvétkor rendeznek, ahol a gyerekek tojásokat keresnek pl. a kertben, de természetesen lehet a lakásban is. A szülők a tojásokat általában kiszínezik vagy díszítik, és elrejtik. A gyerekek feladata ezeket a tojásokat minél gyorsabban megtalálni.
Locsolkodás gyerekekkel
Régiségben húsvét hétfőn a fiúk vizet locsoltak a lányokra, majd cserébe kapnak tőlük valamilyen jutalmat, leggyakrabban hímes tojást, virágot vagy süteményt. Ez a szokás régi magyar hagyomány, amelynek eredete a tavasz ünnepéhez köthető. A locsolók általában verssel vagy énekszóval kísérték a locsolást hogy ezzel biztosítsák a termékenységet és a jólétet az évben.
Válasszatok ki együtt vicces, vagy vidám locsolóverset és tanuljátok meg, vegyetek, vagy készítsetek rózsavizet a locsolkodáshoz.
Ezeknek a hagyományoknak az ápolása örömteli együttléteket hozhat a családok, barátok számára, érdemes ezeket újra feléleszteni, hogy valódi értéket adjunk gyermekeink számára.