Ovikaratésok versenyen
Kósa Krisztina: - Vagyis akkor miért jobb karatézni, mint judozni? Mondjuk, ha engem kellene rábeszélned, mit mondanál?
Jakab Attila: - Ha téged kellene rábeszélnem? Hmm... Hát egyrészt önvédelmi sport. És nem feltétlenül úgy önvédelmi sport, hogy azt tanítjuk, hogy hogyan üsd meg a másikat, vagy hogyan ne üssenek meg téged, hanem inkább ad egy jó kiállást.
K. K.: - Magabiztossá tesz? Önbizalmat ad?
J. A.: - Igen, igen. Nekem még sosem kellett senkivel verekednem, mert mindig megvolt az az önbizalom, meg az a magabiztosság, hogy le tudtam rendezni szóban a dolgokat.
Rengeteg önbizalmat ad. A versenyrendszerünk is erről szól. Bejönnek az apukák, és megkérdezik, hogy akkor mikor fog verekedni a gyerek? És mondom nekik, hogy nem, nem fog verekedni.
K. K.: - Hallják valahonnan, hogy ez egy ilyen sport?
J. A.: - Mindenki így gondolja: a karatésok verekszenek. Igaz, hogy ütünk, rúgunk, ez így van, és kívülről ez verekedésnek is tűnik. De a versenyeken sem azért kell a fogvédő már kis kortól, mert majd megütik, megrúgják egymást, hanem azért, mert amikor majd 16 éves lesz a gyerek, és már mondjuk becsúszhat egy nagyobb ütés, akkor addigra megszokja, hogy van egy fogvédő a szájában. Meg persze azért is kell, hogy ne harapja le a saját nyelvét.
K. K.: - Szóval akkor most papíron ez önvédelmi sport vagy küzdősport?
J. A.: - Ha sport oldalról tekintjük, akkor abszolút küzdősport. De ugye önvédelmi sportként is lehet űzni, ha nem versenyez valaki – akkor neki ez szabadidősport.
Egyébként azért javasolnám mindenkinek, mert a karate kétoldalas sport, és ebből nagyon kevés van. Egyre jobban kezd mindenki ráérezni, hogy az embereknek két keze van és két lába, és a karate a kezdetektől ilyen. Itt nincs olyan, hogy csak az egyik kezünkkel tudjuk ezt csinálni, a másik lábunkkal meg csak azt. Meg kell csinálni mindent erre az oldalra is, meg a másik oldalra is ugyanúgy.
És aki gyerekkorától elkezdi, annál nagyon hamar kialakul ez, és gyakorlatilag kétkezes lesz a sport révén. Ez a folyamat pedig beindít benne olyasmiket, amik kapcsán majd aztán az iskolában sokkal könnyebben fog megtanulni verseket vagy bármit. A finom koordinációja is javulni fog. A karate nagyon sok hétköznapi dologban is segíteni tud.