• A család minél többször üljön le közösen étkezni. Ez az egyik legfontosabb a helyes étkezési folyamatok kialakításában. Egy gyereknek meg kell tanulnia azt is, mikor és hogyan kell enni. A helytelen és rendszertelen, csak gyorsan bekapkodott falatok később elhízáshoz és érzelmi evésekhez vezethetnek. Nagyon fontos, hogy lássa, az evésnek meg kell adni a módját, nem mellesleg mindenkinek jobban esik az étel, ha nem egyedül eszik. Emellett a családi közös étkezéseknek fontos szerepe van a családi életben is. Ilyenkor meg tudjuk beszélni, kivel mi történt, mind együtt vagyunk, egymásra tudunk figyelni. Én azt szoktam tanácsolni, hogy legyen a héten egy fix nap és időpont (pl. vasárnapi ebéd), amikor mindig együtt ül asztalhoz a család. Ezen felül minél többször sikerül, annál jobb nekünk, és gyermekünk számára is.
• Az ételt kis adagokban szolgáljuk fel. Tanítsuk meg, hogy bármennyire is éhesek vagyunk, nem szabad mohón túl sokat szedni. Az étel később is az asztalon lesz, ha nem elég amit elsőre kaptunk, szedhetünk még amennyire szükségünk van. Ezzel is támogatjuk, hogy annyit egyen gyermekünk, amennyire a szervezetének valójában szüksége van, és ne egye rendszeres túl magát.
• Hagyjunk időt az evésre. Ne rohanjunk vele, ne foglalkozzunk mással közben, rágjuk meg alaposan az ételt és erre figyelmeztessük gyermekünket is. Az agynak ugyanis 20 percébe telik, mire feldolgozza az evés folyamatát, tehát időt kell neki hagyni, hogy valóban érezzük majd mikor vagyunk tele.
• Adjunk nekik több zöldséget és gyümölcsöt. Az ideális az lenne, ha minden nap megennének 2 pohárnyi gyümölcsöt, és két és fél pohárnyi zöldséget a kis lurkók. Lehetőleg ezt is minél változatosabban és sokféleképpen elkészítve adjuk nekik
• Ugyanilyen fontos, hogy egyenek több teljes kiőrlésű gabonafélét. Készítsünk például reggelire nekik zabpelyhet gyümölcsökkel, együnk több barna rizst vagy teljes kiőrlésű tésztát.
• Ha már a reggelinél tartottunk, építsük be a rutinjukba a megfelelő gyerekvitaminok szedését indulás előtt. Főként a téli időszakban és a tavaszi fordulókon van ezeknek nagy szerepük. Csak úgy mint a miénk, gyermekünk szervezete is kimerül a téli raktározás alatt, és nehezen veszi a tavaszi változást. Jó ha megtámogatjuk immunrendszerüket a nekik való vitaminok egyikével. Nagyon fontos, hogy ellenőrzötten és kúraszerűen alkalmazzuk ezeket. A cél a támogatás, nem a szervezet hozzászoktatása az állandó segítséghez. Tájékozódjunk alaposan és kérjük ki a gyermekorvos véleményét is ezügyben!
• Az elmaradhatatlan utolsó pont: igyanak elég folyadékot! Nagyon fontos odafigyelni mit és mennyit iszik gyermekünk. Legfőképp igyanak sok vizet, de a folyadékbevitelnél is legalább annyira fontos a változatosság, mint az étkezésnél. Legalább napi 1 pohár tejet érdemes meginniuk csontjaik fejlődéséért, de ez legyen inkább alacsony zsírtartalmú tej. Fogyasszanak rendszeresen gyümölcsleveket, a legjobb, ha ezeket mi magunk készítjük otthon valódi gyümölcsökből. Ne adjunk rendszeresen és sűrűn magas cukortartalmú édes italokat. Fogaiknak és szervezetüknek sem jó, sokkal célravezetőbb alacsony cukor- és energiatartalmú italok fogyasztása, de ez is csak alkalmanként.